Diatermia krótkofalowa

Diatermia krótkofalowa jest zabiegiem fizykoterapeutycznym polegającym na miejscowym podgrzewaniu tkanek za pomocą silnego pola magnetycznego lub elektrycznego. Inaczej mówiąc, jest to leczenie ciepłem. Energia termiczna wytwarza się głęboko wewnątrz tkanek, dzięki czemu uzyskuje się pozytywne efekty takie jak: rozluźnienie napięcia mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspieszenie procesów metabolicznych. Wspomniane reakcje organizmu skutkują tak pożądanym przez pacjentów złagodzeniem odczuć bólowych.

Diatermia krótkofalowa to zabieg, który pomaga wielu osobom, zmagającym się z rozmaitymi dolegliwościami. Wskazaniami do zabiegu jest między innymi każde zapalenie stawów (w tym jego ciężka postać – reumatoidalne zapalenie stawów) oraz przewlekłe stany zapalne nerwów. Zabieg pomoże także pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju nerwice i stany lękowe. Diatermię krótkofalową stosuje się też w przewlekłych stanach zapalnych krtani, zatok i uszu, a także po zapaleniu płuc.

Zabieg diatermii krótkofalowej stanowi również świetne uzupełnienie rehabilitacji ruchowej. Diatermia znakomicie pomaga osobom borykającym się ze zwyrodnieniami kręgosłupa i bólami mięśni. Pomaga również osobom po przebytych urazach, które zmagają się z bólem mięśni oraz chcą szybciej powrócić do uprzedniej sprawności. Jak widać, jest to zabieg o naprawdę szerokim zastosowaniu, który w rewolucyjny sposób pomaga w walce z bólem.

Leczenie ciepłem to zabieg bezpieczny, niestety nie przez każdego może być stosowany. Przeciwwskazaniem są nowotwory oraz stan po leczeniu promieniowaniem jonizującym, a także padaczka i gruźlica. Ponieważ diatermia ma duży wpływ na krążenie krwi, nie może być stosowana u osób z żylakami. Z zabiegu nie skorzystają również kobiety w ciąży lub w okresie menstruacji. Kolejne przeciwwskazanie to owrzodzenia podudzia oraz choroba wrzodowa żołądka. Niestety, obecność w organizmie rozrusznika serca lub metalowych implantów również wyklucza możliwość wykonania zabiegu. Wszystkich pacjentów obowiązują natomiast środki ostrożności w postaci usunięcia biżuterii i metalowych elementów z odzieży, które mogą oddziaływać na pole i prowadzić do poparzenia.

Każdego jednak, kto może skorzystać z zabiegu diatermii krótkofalowej, zapraszamy do skorzystania z niego u nas. Nasi specjaliści dobiorą każdemu pacjentowi odpowiednią dawkę fal, która pomoże w walce z bólem. Oferujemy najwyższą jakość usług zarówno w zakresie diatermii krótkofalowej, jak i pozostałych zabiegów z zakresu fizykoterapii.