Elektroterapia

Elektroterapia to nic innego, jak dziedzina fizykoterapii, w której jako bodziec leczniczy zostaje użyty prąd stały lub zmienny, który przepływa przez ciało pacjenta. W leczeniu prądem wykorzystuje się prądy o różnej częstotliwości. Biologiczne oddziaływanie prądu elektrycznego na ludzki organizm polega na jego bezpośrednim wpływie na zachodzące w komórkach procesy elektrofizjologiczne. Czas trwania jednego zabiegu to kilkanaście minut, a najlepsze efekty daje powtarzany codziennie przez 5-10 dni.

Efekty, jakie osiągniemy, stosując elektroterapię, różnią się w zależności od rodzaju prądu i zastosowanej dawki. Możemy pobudzić krążenie krwi i limfy, poprawiając ukrwienie i dotlenienie tkanek. Pod wpływem prądu wzrasta także przemiana materii i przepuszczalność błon biologicznych, stymuluje się też wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Efektem tych procesów jest relaksacja mięśni, odżywienie tkanek, ich przyspieszona regeneracja oraz łagodzenie bólu i stanów zapalnych. Wśród elektroterapii wyróżnia się różne zabiegi, między innymi prąd diadynamiczny, galwaniczny, interferencyjny, tens i elektrostymulację.

Dobroczynny wpływ prądu na nasz organizm czyni elektroterapię zabiegiem z wieloma wskazaniami medycznymi. Prąd pomoże zwalczać chroniczne bóle towarzyszące pacjentowi w związku z chorobami, zwyrodnieniami stawów, jak również po przebytych urazach jako jedna z form rehabilitacji. Elektroterapię poleca się również osobom, które dręczą migrenowe bóle głowy i nerwobóle. Terapię prądami wykorzystuje się również u sportowców, nie tylko po kontuzjach, ale również profilaktycznie w celu wzmocnienia mięśni.

Elektroterapia daje świetne efekty, ale nie u każdego można ją zastosować. Osoby posiadające rozrusznik serca, implanty i endoprotezy nie powinny korzystać z zabiegu. Podobnie jest z kobietami w ciąży, pacjentami chorymi na choroby nowotworowe i borykającymi się z ostrymi stanami zapalnymi skóry i tkanek miękkich, zwłaszcza jeśli to właśnie w chore miejsca miałyby być zakładane elektrody. Wszystkie osoby chcące skorzystać z zabiegu powinny się powstrzymać od niego w okresach gorączki i infekcji.

Wszystkie zabiegi leczenia prądem wykonujemy bezpiecznym, nowoczesnym sprzętem. Dobieramy rodzaj i natężenie prądu do potrzeb pacjenta i rodzaju jego schorzenia. Nasi specjaliści chętnie także wyjaśnią wszystkie wątpliwości przed zabiegiem i wytłumaczą jego przebieg. Serdecznie zapraszamy osoby bez przeciwwskazań do skorzystania z dobroczynnego wpływu prądu na organizm człowieka.