Fonoforeza

Ultradźwięki z powodzeniem wykorzystywane są w nowoczesnej medycynie, a jednym ze sposobów ich wykorzystania są zabiegi fonoforezy. Podczas zabiegów z użyciem ultradźwięków fale o częstotliwości 1-3 MHz wnikają w głąb tkanki. Fonoforeza wykorzystuje ten proces do zaaplikowania za pomocą ultradźwięków odpowiednich leków. Jest to całkowicie bezbolesny zabieg, który łączy zalety fizykoterapii ultradźwiękowej z możliwością zaaplikowania leku, dzięki czemu jeszcze skuteczniej pomaga zwalczać dolegliwości bólowe.

Już sam zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Mikro-masaż tkanek poprawia krążenie, zmniejsza napięcie mięśniowe, pobudza metabolizm i procesy regeneracyjne oraz powoduje zmiany w przewodnictwie nerwowym, zmniejszając ból. Fonoforeza idzie jeszcze o krok dalej i za pomocą ultradźwięków aplikuje lek, na przykład żel przeciwbólowy, który jeszcze skuteczniej łagodzi dolegliwości. Zaaplikowany w ten sposób środek uśmierzający ból dociera o wiele głębiej, niż gdyby był aplikowany w sposób tradycyjny – nawet do 8 cm w głąb ciała.

Fonoforeza stosowana jest miejscowo. Podczas zabiegu musimy odsłonić część ciała, w którą ma być zaaplikowany lek. Lekarz nakłada środek przeciwbólowy miejscowo na skórę oraz na specjalne urządzenie emitujące ultradźwięki, które następnie przykłada do ciała. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 10-15 minut. Najlepsze efekty daje oczywiście kilkukrotnie, regularnie powtórzony.

Wskazaniem do zabiegu fonoforezy są wszystkie te sytuacje, w których pacjent zmaga się z przewlekłym bólem. Może to być zarówno forma rehabilitacji pourazowej, jak i leczenia stanów zapalnych, zwyrodnień stawów, nerwobóli czy ostrogi piętowej. Z zabiegu mogą również skorzystać sportowcy po kontuzjach lub cierpiący na typowe dla danej dyscypliny dolegliwości, takie jak łokieć tenisisty.

Przed rozpoczęciem zabiegu fonoforezy bardzo ważny jest szczegółowy wywiad z pacjentem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Ultradźwięki w znaczny sposób wpływają na układ krążenia, dlatego choroby tego układu oraz problemy z krzepliwością krwi wykluczają zabieg. Przeciwwskazaniem jest również ciąża, choroba nowotworowa, ostre stany zapalne, padaczka i gruźlica. Oczywiście nie można aplikować leku, na który pacjent jest uczulony.

Wykonanie zabiegu fonoforezy u nas daje gwarancje jego bezpieczeństwa i pozytywnych skutków. Zadbamy o to, by pacjent miał poczucie dobrze wykonanego zabiegu fizykoterapeutycznego, po którym poprawi się komfort jego życia. Zapraszamy do oddawania się w ręce naszych specjalistów.