Laseroterapia

Lasery, wytwarzające skupioną wiązkę światła, są dziś wykorzystywane powszechnie w gabinetach lekarskich, na salach operacyjnych i w gabinetach kosmetycznych. Nowoczesne lasery medyczne znalazły swoje miejsce również w fizykoterapii, gdzie z powodzeniem korzysta się z ich właściwości leczniczych i przeciwbólowych.

Promienie laserowe docierają kilka centymetrów w głąb skóry, gdzie stymulują wiele procesów. Dochodzi między innymi do pobudzania wydzielania serotoniny i histaminy, a co za tym idzie, wzmacnia się odporność, następuje także działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Komórki potraktowane laserem szybciej się regenerują, przyspieszają procesy lecznicze i są lepiej zaopatrywane w tlen. Laseroterapia poprawia mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm oraz działa przeciwbólowo.

W laseroterapii wykorzystuje się dwa rodzaje laserów – bezkontaktowy skaner oraz kontaktowy laser punktowy. Metoda bezkontaktowa polega na precyzyjnym naświetlaniu tkanek za pomocą światła laserowego o parametrach biostymulacyjnych. Laser punktowy to natomiast modyfikacja aplikowania promieniowania poprzez ściśle określone punkty spustowe bólu. Pierwsza metoda pobudza korzystne procesy biochemiczne w organizmie, druga jest skierowana w bardziej konkretne miejsca, delikatnie dotykając skóry, którą uprzednio trzeba zdezynfekować.

Wskazania do terapii laserem są bardzo szerokie. Są to: przewlekły ból, urazy, zwyrodnienia, naderwania mięśni i ścięgien, krwiaki, obrzęki pourazowe. Laseroterapia ma pozytywny wpływ na tkanki, przyspiesza ich regenerację i gojenie się ran, dlatego wskazaniami do zabiegu są też długo niegojące się rany, owrzodzenia, blizny, rozstępy, bielactwo i zapalenie skóry. Zastosowanie laserów jest bardzo szerokie w fizykoterapii, ale też w medycynie estetycznej i kosmetyce,  pozwala chociażby na usuwanie niechcianych pieprzyków i tatuaży.

Odpowiednio wykonany zabieg jest bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych. Mimo tego i tu, jak wszędzie, istnieją pewne przeciwwskazanie, sprawiające, że pewne grupy osób nie mogą skorzystać z zabiegu. Dotyczy to na przykład kobiet w ciąży. Ze względu na pobudzające działanie lasera odradza się go również chorym na nowotwory. Inne przeciwwskazania to gorączka, choroba wieńcowa i padaczka. Zabiegu nie wykonuje się też niemowlętom.

Wszystkie pozostałe osoby, borykające się ze wspomnianymi wcześniej dolegliwościami bólowymi, zapraszamy na zabieg laseroterapii. Poprawi on nastrój, zdrowie i urodę, co w pozytywny sposób wpłynie na ogólny komfort życia.