


Światłolecznictwo to dział fizykoterapii stosujący naturalne lub sztuczne źródła emitujące promienie podczerwone, widzialne i nadfioletowe. Światło i ciepło zawsze wzbudzało pozytywne skojarzenia, a ludzie chętnie wystawiali się na działanie słońca. W XIX wieku promienie słoneczne wykorzystywane były do leczenia gruźlicy, a do dziś w ramach światłolecznictwa rozwija się helioterapia, czyli właśnie leczenie naturalnym, słonecznym światłem. Obecnie jednak z powodzeniem korzysta się również z lamp terapeutycznych, emitujących różne rodzaje promieniowania.
Naświetlania lampami terapeutycznymi mają znakomite efekty zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Są wykorzystywane w psychoterapii, jak i w fizjoterapii, a ich korzystne działanie w sferze poprawiania nastroju oraz łagodzenia dolegliwości bólowych sprawiają, że zabiegi światłolecznicze cieszą się niesłabnącą popularnością. Nowoczesne lampy zapewniają całkowite bezpieczeństwo zabiegu, będąc wyposażone w sterowniki czasu i regulatory natężenia.
Okazuje się, że promienie podczerwone są świetnie pochłaniane przez ludzkie tkanki, które pod ich wpływem nagrzewają się. W efekcie rozszerzają się naczynia krwionośne, krew zaczyna krążyć szybciej, zmniejsza się też napięcie mięśni i podwyższa próg bólu. Te działania skutkują zatem zmniejszeniem odczuwania bólu, co niesamowicie poprawia komfort życia wielu pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem towarzyszącym chorobom lub urazom. Leczenie światłem daje również efekty odżywcze – przyspiesza przemianę materii i sprzyja regeneracji uszkodzonych tkanek.
Zabiegi z wykorzystaniem światła pomogą tak naprawdę każdemu, kto zmaga się z bólem. Będzie to świetna forma rehabilitacji pourazowej, jak i leczenia stanów zapalnych. Dobroczynne działanie na regenerację tkanek sprawia, że leczenie światłem pomaga również osobom po przebytych zapaleniach skóry oraz tkanek miękkich. Światłolecznictwo przyspiesza także procesy filtracyjne w nerkach i obniża ogólną pobudliwość nerek.
Zabiegi światłolecznicze pomagają w stanach zapalnych, ale nie zaleca się ich w ostrej postaci takich stanów. Niestety z zabiegu nie skorzystają również chorzy na nowotwory i gruźlicę. Ponieważ naświetlania zwiększają ciepłotę ciała, nie powinny być wykonywane u pacjentów ze stanami gorączkowymi, a ich wpływ na układ krążenia dyskwalifikuje osoby z niewydolnością krążenia, skłonnością do krwawień i innymi zaburzeniami krążeniowymi.
Wykonujemy zabiegi światłolecznictwa w bezpieczny sposób i z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń do naświetlania. Zapraszamy do skorzystania w naszych gabinetach z dobrodziejstw leczenia światłem, jak i z innych zabiegów fizykoterapeutycznych.