Ultradźwięki

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o tak wysokiej częstotliwości (1-3 MHz), że ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć. Słyszą je i wytwarzają natomiast niektóre zwierzęta, korzystając z nich do porozumiewania się. Tak funkcjonują na przykład nietoperze i delfiny. Człowiek jednak również znalazł w swoim życiu różne zastosowania dla tych drgań mechanicznych, używając ich między innymi w medycynie do badań oraz zabiegów leczniczych.

Z ultradźwiękami w gabinecie lekarza zetknęło się wielu z nas przy okazji zleconego badania USG, które je wykorzystuje.  Fale dźwiękowe są również jedną z technik fizykoterapii. Naświetlanie tego typu falami to swoisty mikromasaż tkanek. W efekcie zwiększa się ich temperatura i przyspiesza mikrokrążenie. Ultradźwięki pozytywnie wpływają na enzymy ustrojowe, rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają napięcie mięśni. Leczenie za pomocą ultradźwięków daje świetne efekty w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Ponieważ zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków przynoszą tak wiele pozytywnych efektów, istnieje szeroka gama ich zastosowania. Poleca się je wszystkim pacjentom, którzy borykają się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi: w związku ze zwyrodnieniem kręgosłupa lub stawów, w zespole bólowym rwy kulszowej, zespole bolesnego barku i bolesnego łokcia, po przebytych urazach. Ultradźwięki pomagają również osobom, które dotknął przykurcz spowodowany bliznami. Regularne poddawanie się zabiegom z wykorzystaniem ultradźwięków łagodzi stany zapalne.

Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków jest prosty i bezpieczny. Niestety, mimo tego nie każdy może z niego skorzystać. Osobami, u których nie można wykonać zabiegu, są między innymi chorzy na choroby nowotworowe. Podobnie jest z osobami cierpiącymi na ostre stany zapalane. Ze względu na rozszerzanie się naczyń krwionośnych podczas zabiegu, nie wykonuje się go u osób, które mają problemy z krzepnięciem krwi. Przeciwwskazaniem jest też ciąża. Pacjent, który poddaje się zabiegowi z użyciem ultradźwięków, nie może też posiadać rozrusznika serca oraz wszelkich metalowych implantów, dlatego bardzo ważny jest dokładny wywiad.

Wszystkim osobom, które cierpią na przewlekłe bóle, a nie posiadają przeciwwskazań do wykonania zabiegu, polecamy wykonywaną przez nas fizykoterapię ultradźwiękami. Jej dobroczynne działanie pozytywnie wpłynie na jakość życia, uwalniając od dokuczliwego bólu. Nasi specjaliści natomiast zadbają o to, aby dawka fal dźwiękowych została odpowiednio dobrana. Zapraszamy do korzystania z naszych usług fizykoterapeutycznych.