Nadmiar cukru w organizmie powoduje zaburzenia produkcji insuliny, co podwyższa ciśnienie krwi i może być początkiem wielu poważnych chorób (np. zawału serca). Spożywając cukier, dajemy sobie pozorne poczucie pobudzenia. Niestety jest ono krótkotrwałe, a po nim pojawia się senność, nerwowość i zmniejszona koncentracja. Cukier wpływa też na zaburzenie procesów przemiany materii, powodując otyłość, która otwiera drogę do kolejnych chorób. Rocznie przeciętny Polak spożywa 50 kilogramów cukru.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniej występujących chorób metabolicznych. Aktualnie cierpi na nią ponad 300 mln ludzi na całym świecie. W Polsce – ponad 2 mln. Rocznie z powodu cukrzycy umiera 21 tysięcy osób. Istnieją różne odmiany cukrzycy. Zaburzeń glikemii doświadczają zarówno ci, którzy spożywają za dużo cukru przy niedostatecznej aktywności fizycznej (cukrzyca insulinoniezależna, inaczej typu II), jak i ci, którzy skłonności do cukrzycy odziedziczyli w genach (cukrzyca typu I, czyli insulinozależna, zwana cukrzycą młodzieńczą). Istnieją także cukrzyca polekowa, ciążowa i in.

Aby wykryć cukrzycę wystarczy zacząć od prostego badania cukru we krwi.

Kiedy badać cukier?

Do diabetologa wybierz się, gdy zauważysz jeden z następujących objawów:

  • częste pragnienie i duża ilość oddawanego moczu;
  • poczucie zmęczenia, senność, niepokój;
  • drętwienie kończyn, drżenie mięśni, zaburzenia czucia;
  • zapalenia i schorzenia jamy ustnej, świąd narządów płciowych, wykwity skórne, dermatozy, wypadanie włosów;
  • powiększony apetyt bez zmian w wadze ciała;
  • zapach acetonu w moczu i oddechu;
  • bóle głowy i/lub brzucha, i in.

Sygnały te mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki hormonalnej związanych z nieodpowiednim poziomem glukozy we krwi (glikemii).

Jak przebiega badanie?

Diabetolog, po konsultacji, kieruje pacjenta na badanie cukru we krwi, sprawdzając stężenie glukozy w osoczu krwi (co pozwoli wykluczyć lub stwierdzić zagrożenie hiper- lub hipoglikemią), jak również zawartość hemoglobiny glikowanej w surowicy (dzięki czemu otrzymamy informację o skuteczności wyrównania cukrzycy). Jednocześnie badanie sprawdzi poziom kreatyniny we krwi (co pozwoli ocenić, czy nie występuje nefropatia, tj. uszkodzenie nerek za sprawą cukrzycy), a także cholesterol całkowity, LDL HDL oraz trójglicerydy. Badania te dostarczą m.in. informacji o potencjalnie występujących w organizmie zagrożeniach dla układu krwionośnego.

Zbadaj więcej za mniej!

Wybierając pakiet badań CRK na cukrzycę, zyskujesz szerszą wiedzę na temat swojego stanu zdrowia i oszczędzasz pieniądze.