Tarczyca jest niewielkim gruczołem znajdującym się w przednio-dolnej części szyi. Produkuje ważne hormony, wykorzystywane przez prawie wszystkie komórki organizmu człowieka, a przede wszystkim na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową. Zaburzenia pracy tarczycy wywołują wiele groźnych chorób.

Co to jest tarczyca?

Pod względem umiejscowienia i budowy, tarczyca graniczy z krtanią i chrząstkami tchawicy i zbudowana jest z dwóch połączonych płatów. Jej waga oscyluje między 30 a 60 g. Unerwiona jest przez pięć nerwów, a jej praca kontrolowana jest przez podwzgórze i przysadkę mózgową. Tarczyca produkuje hormony, takie jak: tyrksyna, trójjodotyronina oraz kalcytoina. Choroby tarczycy mogą mieć różne podłoże – m.in. nadmierna lub niedostateczna produkcja hormonów tarczycy, powiększenie tarczycy, zapalenie, nowotwory. Do najczęstszych chorób tarczycy zalicza się: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, powiększenia i zapalenia tarczycy, guzy tarczycy.

Kiedy koniecznie zbadać tarczycę?

Do endokrynologa koniecznie trzeba się udać, gdy pojawią się takie, objawy jak:

 • łysienie;
 • zwiększenie lub spadek masy ciała;
 • poczucie przewlekłego zmęczenia, nadpobudliwość, depresja, huśtawki nastroju;
 • problemy z połykaniem;
 • ucisk w okolicach szyi;
  przyspieszone lub zwolnione bicie serca, objawy niewydolności krążenia;
 • osłabione mięśnie;
 • pieczenie gałek ocznych, wytrzeszcz oczu, zaburzenia w widzeniu,
  niepłodność, i in.

Jak przebiega badanie?

Badanie tarczycy odbywa się poprzez pobranie kilku milimetrów tkanki, która poddana jest analizie laboratoryjnej w placówkach Centrum Rehabilitacji Kompleksowej. Wspomagającym badaniem jest USG szyi, co odbywa się przez przesuwanie głowicy emitującej ultradźwięki po skórze, zwilżonej odpowiednim żelem. Endokrynolog ponadto palpacyjnie bada obszar szyi, w okolicy którego znajduje się tarczyca, przeprowadza wywiad i analizuje wyniki badań (laboratoryjnych i obrazowych).

Zbadaj więcej za mniej!

Badając tarczycę, warto skorzystać z oferowanego przez CRK pakietu. Cena za pakiet jest korzystniejsza niż koszt wykonania pojedynczych badań. Nie czekaj!