Ćwiczenia indywidualne / usprawniające na sali gimnastycznej

Ćwiczenia usprawniające wykonywane na właściwie wyposażonej sali gimnastycznej to dobry krok na drodze do wzmocnienia siły mięśni, jak również do skorygowania wad postawy oraz poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej. Przy ćwiczeniach asystują wyszkoleni fizjoterapeuci i rehabilitanci, dobierający rodzaj ćwiczeń oraz ich intensywność do potrzeb pacjenta, jego możliwości oraz rodzaju schorzenia. Przy niektórych z ćwiczeń korzysta się ze znajdujących się na wyposażeniu sali sprzętów, takich jak drabinki i piłki rehabilitacyjne. Ćwiczenia mogą być ogólnousprawniające lub miejscowe, oddziałujące na wybrane części ciała.

W ramach zabiegów usprawniających wykorzystuje się między innymi neuromobilizacje. Ta metoda polega na diagnostyce układu nerwowego, wykrywania napięć w nim i likwidowanie ich poprzez bezpośrednie oddziaływanie na nerw, czyli napinanie i uruchamianie nerwów z użyciem odpowiednich ustawień i trakcji. Neuromobilizacje pozwalają na niemal natychmiastową regenerację podrażnionych tkanek, zlikwidowanie ich bolesności oraz poprawę funkcjonowania.

W ramach grupy ćwiczeń indywidualnych i usprawniających stosuje się też terapię manualną w ujęciu holistycznym. Terapia ta patrzy na człowieka jako psychofizyczną całość, jednocześnie dostosowując konkretną formę terapii do osobowości i warunków społeczno-środowiskowych pacjenta. Terapeuta stosuje tu skuteczne techniki ręczne, mobilizacje i manipulacje na stawach i tkankach. Nawiązuje to do czynności dawniej nazywanej nastawianiem kręgosłupa.

Metodą bezbolesną i bardzo przyjazną dla pacjenta jest metoda PNF. W stałej współpracy z pacjentem wykorzystuje się jego silne odcinki ciała i umiejętności do odtworzenia utraconej funkcji nauczania ruchu. Jest to metoda bardzo efektywna, możliwa do przeprowadzenia praktycznie na każdym poziomie dysfunkcji. Pacjent cały czas współuczestniczy w planowaniu terapii i może kontynuować ćwiczenia w domu. Jest to dobra metoda rehabilitacji cięższych przypadków, takich jak świeże udary mózgu czy stwardnienie rozsiane.

Ćwiczenia indywidualne i usprawniające w odpowiednio dostosowanej do pacjenta formie mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie potrzeba wzmocnić narząd ruchu. Jest to świetna forma rehabilitacji pourazowej, ale także korygowania wad postawy oraz zwalczania zaburzeń równowagi i motoryki ruchu. Ćwiczenia te pomagają również zwalczyć ból, pobudzają krążenie oraz usprawniają układ oddechowy, zwłaszcza wtedy, kiedy są połączone z ćwiczeniami oddechowymi.

Zapraszamy do naszych sal gimnastycznych na ćwiczenia indywidualne i usprawniające z pomocą wykwalifikowanych rehabilitantów.