


W kinezyterapii czynnikiem leczniczym jest ruch. Pozytywne efekty, takie jak zwiększenie siły mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych, są osiągane poprzez wykonywanie przez pacjenta rozmaitych ćwiczeń. Wśród nich wyróżniamy grupę ćwiczeń czynnych, które są wykonywane samodzielnie przez pacjenta, co nie wyklucza asysty i pomocy terapeuty. Mogą to być na przykład ćwiczenia w systemie bloczkowo-ciężarkowym, a szczególnie ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia w odciążeniu z oporem i ćwiczenia samo-wspomagane.
Ćwiczenia w odciążeniu pacjent wykonuje w warunkach zmniejszenia lub nawet zniesienia działania siły grawitacji. Aby to odciążenie uzyskać, stosuje się system podwieszania bloczkowego (materiałowe i skórzane podwieszki, linki, uchwyty linek, bloczki do linek). Odciążenie może mieć również formę odciążania manualnego przez ręce terapeuty. Czasem stosuje się również opór i wtedy mamy do czynienia z ćwiczeniami z oporem lub ćwiczeniami w odciążeniu z oporem. Wielkość oporu decyduje o wielkości wysiłku.
Ćwiczenia te są świetną formą rehabilitacji. Zwiększają siłę i wytrzymałość mięśni, co sprzyja ich powrotowi do normalnego funkcjonowania. Powodują także trakcję, czyli oddalenie od siebie powierzchni stawowych, co ma działanie przeciwbólowe. Likwidują również nieutrwalone ograniczenia ruchomości, tak zwane przykurcze. Działają także rozluźniająco na mięśnie, likwidując ich nadmierne napięcie i normalizując je.
Wskazaniami do zabiegu są więc osłabiona siła mięśni i ograniczenia w ruchomości stawów. Ćwiczenia w systemie bloczkowo-ciężarkowym są polecane również po złamaniach, w zmianach zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa i przykurczach ścięgien i mięśni. Ćwiczenia w odciążeniu są pomocne tam, gdzie występuje brak możliwości obciążania kończyn. System bloczkowo-ciężarkowy może być stosowany również przy niedowładach. Takie ćwiczenia zarówno wzmacniają mięśnie, jak i łagodzą dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu.
Tego typu ćwiczeń nie wykonuje się, gdy pacjent cierpi na ostre stany zapalne. Należy się od nich wstrzymać także w okresie przechodzenia infekcji oraz po świeżym urazie. Podczas wywiadu lekarza kierującego na ćwiczenia trzeba poinformować również o niedawno przebytych operacjach, badaniach z użyciem kontrastu, jak i nadciśnieniu.
Ćwiczenia w systemie bloczkowo-ciężarowym dają bardzo dobre efekty w łagodzeniu bólu i wzmacnianiu siły mięśni. W związku z tym polecamy je naszym pacjentom i zapraszamy do oddawania się w ręce naszych terapeutów.