Kinesiotaping

Z kinesiotapingiem spotykamy się najczęściej, oglądając zawody sportowe. Faktycznie, plastrowanie ciała znalazło swoje zastosowanie przede wszystkim w medycynie sportowej, ale tak naprawdę może z niego skorzystać każdy, kto boryka się z bólem mięśni. Kinesiotaping polega na zaaplikowaniu na ciało w ściśle określony sposób specjalnej taśmy, która może posiadać różny stopień elastyczności. Metoda zwana ta jest również plastrowaniem, ponieważ taśmę przykleja się w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów.

Istotą tej metody jest wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia się organizmu. Taśma zwiększa, zmniejsza lub normalizuje napięcie mięśni, a także delikatnie podciąga skórę. Duże znaczenie ma więc dobór kształtu taśmy w zależności od budowy mięśnia, a także wybór odpowiedniego plastra i właściwej techniki oklejania. Procesy terapeutyczne trwają 24 godziny na dobę, ponieważ plastry mogą być noszone bez przerwy przez kilka do kilkunastu dni.

Kinesiotaping poprawia krążenie, aktywuje system limfatyczny i aktywuje wewnętrzny system znieczulenia. Jest więc nieoceniony przy usuwaniu zastojów i obrzęków limfatycznych oraz stanów zapalnych. Redukuje również napięcie i zmęczenie mięśni, poprawia funkcjonowanie mięśni zbyt rozciągniętych oraz zwiększa siłę mięśni. Plastrowanie poprawia też czucie własnego ciała, dzięki niemu bez patrzenia wiemy jak prawidłowo się ułożyć, dlatego poleca się je w korygowaniu niewłaściwych ułożeń stawów oraz przy nienaturalnych odczuciach skórnych i mięśniowych.

Kinesiotaping poleca się sportowcom, a także wszystkim innym osobom, zmagającym się z bólem mięśni lub innymi nieprzyjemnymi odczuciami w nich. Plastrowanie pomaga zwalczyć ból pourazowy chorobowy oraz pooperacyjny. Taśma także wspomaga naciągnięte i nadwyrężone mięśnie oraz pomaga zapobiegać kontuzjom. Może pomóc osobom, które często łapią skurcze w czasie snu. Kobietom w ciąży kinesiotaping pomaga się zrelaksować, zapobiec rozstępom oraz poprawić krążenie, co docenią szczególnie panie zmagające się z opuchniętymi nogami.

Z metody tej mogą skorzystać osoby w różnym wieku z różnymi dolegliwościami. Ze względu na samą specyfikę oklejania ciała taśmą należy uważać na stany zapalane i infekcje skóry, podrażnienia, otwarte rany oraz na ewentualny odczyn alergiczny na kontakt z taśmą.

Polecamy jednak każdemu, kto boryka się z bólami mięśni, wykonany przez naszych specjalistów zabieg kinesiotapingu. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usługi wszystkich pacjentów, nie tylko zawodowych sportowców.