Wyciągi i pozycje ułożeniowe

Kinezyterapia polega przede wszystkim na leczeniu ruchem. Jest to najbardziej klasyczna, powszechnie kojarzona forma rehabilitacji. Ważnym elementem, który stosuje się w kinezyterapii, są wyciągi. Są to specjalistyczne sprzęty, stosowane w celu odciążenia powierzchni stawowych w kręgosłupie. Rozciąganie kręgosłupa na wyciągach to jedna z najskuteczniejszych nieoperacyjnych metod stosowanych w leczeniu bólów kręgosłupa. Zabieg ten polega na rozciąganiu struktur kręgosłupa, a także mięśni przykręgosłupowych, co zwiększa przestrzenie międzykręgowe i eliminuje ucisk występujący w niektórych chorobach.

Rozciągnięcie kręgosłupa odciąża go i eliminuje dolegliwości bólowe. Zmniejsza się też ciśnienie wewnątrz dysku, następuje regeneracja krążków międzykręgowych i ich odżywienie. Dobrze odżywione i nawodnione krążki lepiej spełniają swoje zadanie, jakim jest ochrona kręgów kręgosłupa przed uszkodzeniami. Podczas zabiegu zmniejsza się także ucisk na korzenie nerwowe, co daje pacjentom ulgę w bólu i przywraca swobodę poruszania się.

Wskazaniami do zabiegu są wszelkie zespoły bólowe kręgosłupa. Rozciąganie na wyciągach pomaga zwalczać bóle krzyża, rwę kulszową, lumbago, dyskopatię, wypadnięcie dysku. Pomaga również w zespołach korzeniowych, określanych potocznie mianem korzonków. Ulgę odczują także pacjenci cierpiący na chroniczne mrowienie w kończynach dolnych.

Zabieg z użyciem wyciągów daje bardzo dobre efekty, jednak nie u każdego może być przeprowadzony. Przeciwwskazaniem do zabiegu są pourazowe uszkodzenia kręgosłupa (złamania kręgów), nowotwory kręgosłupa, ciąża, implanty w kręgosłupie, a także miażdżyca, nadciśnienie i ostre stany zapalne. Nie jest to też zabieg odpowiedni dla osób cierpiących na osteoporozę. Terapeuta przed rozpoczęciem zabiegu musi więc przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem.

Wyciągi rehabilitacyjne to specjalistyczne urządzenia, do których nie każdy ma stały dostęp. W związku z tym pokazujemy pacjentom odpowiednie pozycje ułożeniowe, co pozwala i na kontynuowanie terapii w domu. Dzięki wykonywaniu ćwiczeń również w warunkach domowych, oczywiście w miarę swoich możliwości, terapia daje jeszcze lepsze efekty.

Wszystkie osoby cierpiące na bóle kręgosłupa zapraszamy na nasze sale rehabilitacyjne. Posiadamy nowoczesne sprzęty i służymy pomocą wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Przeprowadzamy zabiegi na wyciągach, jak również pokazujemy pozycje do wykonywania w domu, tak, aby pacjent czuł, że otrzymał kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji ruchowej.