Masaż limfatyczny

Masaż limfatyczny, nazywany również drenażem limfatycznym, to zabieg przyjemny, relaksujący, a dodatkowo leczniczy. Właściwie nie jest to masaż w ścisłym znaczeniu tego słowa, ponieważ technika jest tu inna niż zazwyczaj – masażysta uciska i pociera skórę w celu przepchnięcia nagromadzonego płynu tkankowego i udrożnienia węzłów chłonnych.  Taki masaż wykonuje się powoli, delikatnie i zgodnie z naturalnym kierunkiem przepływu limfy. Ruchy wykonywane przez masażystę współdziałają z przepływem limfy w układzie limfatycznym oraz krwi w układzie żylnym.

Drenaż limfatyczny pobudza układ limfatyczny do lepszego funkcjonowania, poprawia metabolizm organizmu, jak również oczyszcza skórę. Jest to więc świetny zabieg kosmetyczny dla osób, którym zależy na poprawie kondycji cery, jej oczyszczeniu, ujędrnieniu, wygładzeniu i dodaniu blasku. Masaż limfatyczny to także najlepszy sposób walki z cellulitem, tańszy i skuteczniejszy niż kuracje z użyciem chemicznych preparatów. Korzystne efekty w dziedzinie poprawy urody sprawiły, że drenaż limfatyczny pojawił się w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych, jednak bez wątpienia najlepsze efekty daje wykonany rękoma profesjonalnego masażysty lub fizjoterapeuty.

Masaż limfatyczny nie jest tylko zabiegiem upiększającym, ale również leczniczym. Pozwala on zwalczać obrzęki limfatyczne i opuchlizny, a także zapobiega niewydolności żylnej. Może stanowić zabieg pomocniczy w leczeniu niewydolności żył, zespole ciężkich nóg i chorobach zwyrodnieniowych stawów. Drenaż świetnie sprawdzi się również u pań chodzących na wysokich obcasach, które odczuwają dolegliwości bólowe oraz kobiet po porodzie. Poddając się masażowi limfatycznemu, mamy szansę zapobiec żylakom.

Z zabiegu nie każdy może skorzystać. Istnieją pewne przeciwwskazania, takie jak: niewydolność serca, nowotwory, zapalenie naczyń chłonnych, zakrzepica żył głębokich, gruźlica, a także choroby skóry oraz otwarte rany. Pacjent nie może również mieć podwyższonej temperatury ciała, a więc zabiegu nie wykonuje się w okresach gorączki. Drenażu nie można wykonać też w okresie ciąży i laktacji, a po porodzie należy zaczekać kilka tygodni.

Drenaż limfatyczny to coraz popularniejszy zabieg, doceniany za właściwości lecznicze, jak również upiększające i relaksacyjne. Świetnie oczyszcza twarz, ale najbardziej polecany jest osobom z tzw. zespołem ciężkich nóg, gdyż to właśnie na nogi najlepiej działa. Pamiętaj tylko, aby zgłosić się na niego do jednego z naszych wykwalifikowanych masażystów.