Portret organizmu człowieka po 30 roku życia
Ciało i psychika człowieka stale się zmieniają. Dorastamy, dojrzewamy, a później się starzejemy. Każde urodziny mogą być powodem do refleksji nad tymi zmianami, ale w szczególny sposób patrzymy tak na przełomowe okrągłe rocznice urodzin, które są dla nas jak koniec pewnej epoki i wejście w nowy etap życia. Nie inaczej jest w momencie, w którym człowiek kończy 30 lat, zresztą słusznie, ponieważ wtedy też z biologicznego punktu widzenia kończy się okres młodości i zaczynają się procesy związane ze starzeniem się organizmu. Zmiany te nie są jeszcze tak widoczne, jak zaczną być po 40-tce, ale już możemy zacząć odczuwać pewne ich skutki.
Przełomowe 30 urodziny
Ukończenie 30 lat to dla wielu osób przełomowy moment ze względu na to, że w obecnych czasach jest to często moment prawdziwego wejścia w dorosłość. Studia czy nocne imprezowanie stają się tylko wspomnieniem, a na pierwszy plan wysuwają się sprawy zawodowe oraz te związane z założeniem rodziny. Biologicznie natomiast jest to ten moment, kiedy ostatecznie kończy się okres wzrostu i rozwoju organizmu, następuje chwila, w której na kilka lat osiągamy szczyt formy fizycznej, a potem szala się przechyla i ta forma zaczyna spadać. W dawnych czasach, kiedy średnia długość życia była krótsza, po 35 roku życia dla człowieka zaczynała się starość.
Po 30 roku życia metabolizm zwalnia, a mięśnie słabną. Jest to więc bardzo dobry moment, by pomyśleć o aktywności fizycznej, jeśli do tej pory się tego nie zrobiło. W organizmie spada też ilość melatoniny, co sprawia, że gorzej się wysypiamy i o wiele ciężej nam zarwać nockę na naukę lub imprezę. Jeśli już mowa o imprezach, niestety po ukończeniu 30 lat, zmniejsza się tolerancja organizmu na alkohol, a więc wcale nie musisz wypić aż tak dużo, aby następnego dnia cierpieć z powodu kaca.
Zmianami, które szczególnie martwią panie, są te w wyglądzie. Skóra robi się mniej elastyczna i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Niestety u kobiet zmniejsza się też płodność, coraz częściej występują cykle bezowulacyjne, a po 35 roku życia zwiększa się ryzyko wad płodu. Pogarsza się także wygląd piersi, dlatego to właśnie po 30-tce kobiety najczęściej poddają się zabiegowi powiększenia piersi.
Problemy zdrowotne osób po 30-tce
Jeśli do tej pory nie dawały o sobie znać wszelkie Twoje zaniedbania (zła dieta, brak ruchu itp.) lub nie ujawniły się wady genetyczne, może się to stać właśnie po 30 roku życia. Już na tak wczesnym etapie życia mogą pojawić się żylaki lub pierwsze oznaki reumatyzmu. Często też wtedy zaczynają szwankować kolana czy kręgosłup. Mogą pojawić się kłopoty z ciśnieniem, a u pań częstsze migreny. Jeśli w Twojej rodzinie występowały któreś z tych chorób lub choroby nowotworowe, 30 urodziny to dobry moment, by zacząć regularnie badać się w ich kierunku.
Po 30-tce zmienia się również ludzka psychika. Człowiek staje się wtedy bardziej dojrzały i dla wielu z nas jest to pozytywny moment, zwłaszcza okres między 30, a 35 urodzinami, kiedy osiągamy szczyt formy psychofizycznej. Niestety, nie każdy reaguje na zmiany w organizmie tak dobrze i jeśli żyjesz w stresie, Twoją odporność na niego się zmniejsza. Może to skutkować nawet podatnością na depresję, dlatego o równowagę psychiczną należy dbać z takim samym zaangażowaniem, jak o tą fizyczną.
Profilaktyka kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia
Ukończenie 30 lat to rozpoczęcie nowego etapu w życiu, który dobrze jest uczcić poprzez zwiększoną dbałość o zdrowie. Co najmniej raz w roku powinno się odwiedzać lekarza rodzinnego i wykonywać podstawowe badania krwi. To tylko jedna niedługa wizyta w przychodzi, a może zagwarantować cały rok spokoju. Oczywiście czym więcej badań zrobisz, tym lepiej, dlatego warto do puli podstawowej dorzucić sprawdzenie poziomu glukozy, cholesterolu, hormonów tarczycy czy parametrów wątroby. Dobrze tez udać się do dermatologa i pokazać mu swoje znamiona, aby ustrzec się rozwoju raka skóry. Panie powinny zacząć regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać samobadanie piersi, natomiast mężczyźni być pod opieką urologa i sprawdzać poprzez samobadanie stan swoich jąder. Dzięki kontrolowania stanu zdrowia zamiast martwić się nadchodzącą starością możesz cieszyć się dojrzałością i mądrością wynikającą z doświadczenia życiowego i spojrzeć na 30 urodziny jako na początek nowego, lepszego okresu w swoim życiu.