Problemy zdrowotne kobiet po 40-tce
Według niektórych osób życie się po 40-tce kończy, a według innych dopiero zaczyna. Niewątpliwie jest to ważny moment w życiu każdej kobiety, w którym w pełni wchodzi ona w okres dojrzałości, a w jej organizmie zachodzi wiele istotnych zmian. 40 urodziny nie powinny być w żaden sposób powodem do smutku, ale na pewno jest to dobry moment, aby z jeszcze większym zaangażowaniem zadbać o swoje zdrowie.
Zmiany w organizmie i pierwsze oznaki menopauzy
Ludzki organizm wzrasta i rozwija się głównie przez pierwsze 30 lat. Około 30 roku życia osiągamy pełnię sprawności fizycznej i możemy cieszyć się takim stanem przez około 5 lat, po którym to czasie nasza forma spada. W wieku 40 lat bez wątpienia możemy stwierdzić już, że trwa proces starzenia, a u kobiet jest to moment intensywnych zmian w gospodarce hormonalnej, który skutkuje wejściem w tzw. premenopauzę.
Jej objawy widać między innymi w zaburzeniach miesiączkowania. Menstruacja jeszcze nie zanika, ale cykle staja się nieregularne, mniej lub bardziej obfite niż dotychczas, może wystąpić również plamienie między miesiączkami. Kobiety w tym wieku są narażone na wahania nastrojów, bezsenność i bóle głowy. Obniża się odporność, na skórze pojawia się coraz więcej zmarszczek, a kobietę męczą częste bóle głowy. Spada też ochota na seks i coraz ciężej jest zajść w ciążę.
Kłopoty zdrowotne kobiet po 40-tce
Typowe dolegliwości związane z procesem starzenia dotyczą większości pań, niektóre jednak dodatkowo borykają się z różnymi mniej lub bardziej poważnymi chorobami. Zaczynając od kwestii sprawności ruchowej, kobiety po 40-tce narażone są w większym stopniu niż mężczyźni na reumatyzm oraz osteoporozę. Niestety to głównie płeć piękna ma tendencję do utraty gęstości kości. W tym wieku mogą się też pojawić haluksy i żylaki.
Po 40 roku życia zwalnia metabolizm i pojawiają się problemy z trawieniem, co skutkuje wzdęciami i zaparciami. Uważać należy też na poziom złego cholesterolu. Jego odkładanie się zwęża naczynia krwionośne, skąd już prosta droga do miażdżycy, zawału i udarów mózgu. Czujemy się zmęczone, pojawia się kołatanie serca, kłopoty z ciśnieniem.
W okresie okołomenopauzalnym mogą również pojawić się kłopoty z tarczycą, nawet u tych pań, które nigdy na nią nie chorowały. Jest to czas, kiedy wszystkie narządy zaczynają pracować mniej wydolnie, rozwijają się więc rozmaite przypadłości. Pojawić się może niespodziewanie cukrzyca lub kłopoty z nerkami. Ryzyko chorób jest szczególnie u kobiet, które do tej pory prowadziły niezdrowy styl życia, paliły lub nadużywały alkoholu.
Uważaj na nowotwory
Na raka można zachorować w każdym wieku, ale u osób starszych ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe, niż u młodszych. Może się to wiązać z obciążeniami genetycznymi lub z dotychczasowym trybem życia i nawykami, na przykład z długotrwałym paleniem papierosów.
Nowotwory, które jako pierwsze przychodzą do głowy, kiedy myślimy o płci żeńskiej, to rak piersi oraz szyjki macicy. Są to najczęstsze nowotwory atakujące kobiety, dlatego powinny one regularnie wykonywać cytologię, mammografię oraz samobadanie piersi. Po 40-tce z racji wieku rozwinąć się mogą też wszelkie inne choroby nowotworowe, niezwiązane z płcią, na przykład rak skóry.
Nie trać czujności i kontroluj zdrowie
Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i powinnaś wziąć to sobie bardzo do serca. Nic nie da Ci gwarancji, że nigdy nie zachorujesz, ale wcześnie wykryte dolegliwości zazwyczaj są wyleczalne. Dlatego też, jeśli do tej pory nie badałaś się regularnie, wybierz się do lekarza w celu zrobienia swoistego “bilansu 40-latka”, a później powtarzaj badania co najmniej raz w roku. Błędem niektórych pań jest też ignorowanie przykrych objawów i zakładanie, że tak już musi być, ponieważ to wina wieku. Takie myślenie może sprawić, że przegapią objawy chorobowe, a nawet jeśli faktycznie przed niektórymi zmianami w organizmie nie da się uciec, zawsze można spróbować złagodzić ich skutki i poprawić sobie dzięki temu komfort życia.