Wpływ hormonów na życie mężczyzny
Hormony płciowe mają ogromny wpływ na życie człowieka. Nie tylko odpowiadają za cechy związane z seksualnością, ale także mogą determinować charakter danej osoby, a ich niedobór lub nadmiar powoduje kłopoty zdrowotne. Choć huśtawka hormonów i zmiany z tym związane przypisywane są głównie kobietom, organizm mężczyzny także produkuje wiele hormonów, które regulują pracą poszczególnych narządów oraz wpływają na psychikę.
Jakie hormony płciowe wytwarza męski organizm?
Hormony regulują pracę organizmu każdego człowieka, pełniąc ważną funkcję w utrzymaniu homeostazy. Za sprawy związane z naszą płcią, seksualnością i płodnością odpowiadają hormony płciowe. Choć może to zaskakiwać, wiele z nich jest wspólnych dla organizmu kobiety i mężczyzny, są jednak produkowane w różnych ilościach. To właśnie stężenie poszczególnych hormonów determinuje sprawy związane z płciowością.
Organizm mężczyzny, tak samo jak kobiety, wytwarza estrogeny oraz progesteron. Przysadka mózgowa produkuje również prolaktynę. U kobiet służy ona między innymi podtrzymaniu ciąży, ale u panów jej zadanie jest inne. Odpowiada ona za aktywne wytwarzanie testosteronu, najbardziej męskiego hormonu, który jest ściśle kojarzony z tą płcią (choć jego niewielkie ilości wytwarza również organizm kobiecy).
Za co odpowiadają poszczególne hormony?
Estrogeny są wytwarzane głównie w mosznie i odpowiadają za płodność. Decydują, jak bardzo ruchliwe są plemniki. Natomiast produkowany przez korę nadnerczy progesteron hamuje przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron, którego nadmiar prowadzi do raka prostaty. Omówione właśnie hormony są nazywane pierwiastkiem kobiecym w organizmie, ponieważ u pań jest ich znacznie więcej. U mężczyzn natomiast najwięcej jest testosteronu i to on odpowiada za największą liczbę kwestii związanych z płciowością.
Testosteron odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych, szczególnie na etapie życia płodowego oraz w okresie dojrzewania. Ma wpływ także na pojawienie się drugorzędnych cech płciowych, takich jak owłosienie na ciele czy typowo męski tembr głosu. Testosteron reguluje również pracę gruczołów łojowych oraz cholesterolu. Jak można się domyślić, odpowiada również za popęd seksualny oraz wytwarzanie nasienia. Hormon ten wpływa też na to, jak mężczyzna odbiera emocje i jak na nie reaguje, dlatego czasem kojarzony jest z porywczymi cechami charakteru.
Bardzo ważna kontrola poziomu hormonów
Zaburzenie gospodarki hormonalnej jest bardzo niebezpieczne. Zarówno nadmiar, jak i niedobór poszczególnych hormonów zakłócają prawidłową pracę organizmu i mogą mieć przykre konsekwencje. Na przykład niedobór progesteronu wiąże się z rakiem prostaty, a nadmiar estrogenu z nowotworem jąder. Warto więc mieć wszystko pod kontrolą i badać poziom hormonów. Wystarczy do tego proste badanie krwi. Jest ono pomocne również w diagnostyce różnych przypadłości, na przykład problemów z erekcją, raka jąder czy andropauzy. Szybkie rozpoznanie zaburzeń i chorób pomaga w rozpoczęciu leczenia, w tym terapii hormonalnej. Jeśli więc zauważasz jakiekolwiek zmiany w swoim wyglądzie, samopoczuciu lub charakterze, zgłoś się do specjalisty i zbadaj poziom hormonów płciowych w organizmie.