Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z doktorem Bartoszem
Kłopoty z poruszaniem się, bóle kolan, zwyrodnienia stawów, choroby kręgosłupa… To niestety przykra codzienność coraz większej liczby osób w podeszłym wieku. Niestety, mimo tak dużej liczby przypadków Pacjentów odczuwających kłopoty z kolanami oraz z innymi narządami ruchu, świadomość na temat tych chorób i ich rehabilitacji wciąż jest w społeczeństwie niewielka, a nawet osoby, które coś wiedzą, czasem mają informacje niepełne lub zniekształcone zasłyszanymi gdzieś mitami. Ponieważ zależy nam na szerzeniu wiedzy, która odgrywa kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu chorób kolan, przygotowaliśmy wywiad z lekarzem mającym doświadczenie i wiedzę związaną z tego typu schorzeniami. Wierzymy, że przyczyni się do profilaktyki, szybszego wykrywania nieprawidłowości i do odpowiednio szybkiej i skutecznej reakcji, w tym przede wszystkim do skutecznej rehabilitacji.
Dlaczego świadomość społeczna chorób kolan jest tak ważna?
Ponieważ, jak każdy z nas na pewno słyszał, aby zwalczyć wroga, trzeba go dobrze poznać. Nie sposób więc pokonać chorób kolan (czy też kręgosłupa lub innych narządów związanych z ruchem) nie wiedząc, co dokładnie dzieje się z naszym organizmem. Ciężko też wrócić do zdrowia po wykryciu choroby, jej leczeniu lub operacji bez wiedzy na temat rehabilitacji, w tym jej dostępnych form. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta rehabilitacja i właściwe postępowanie w okresie pooperacyjnym wielu Pacjentom daje szansę na całkowity powrót do dawnej fizycznej sprawności, a nawet jeśli nie jest to możliwe, to pozwala znacznie zwiększyć zakres ruchu. Mimo tego rzeczywistość pokazuje, że wypisany ze szpitala Pacjent często nie wie, co powinien dalej robić, gdzie się udać i jakie tak naprawdę stoją przed nim możliwości. Dużym problemem jest też niepełna wiedza, czyli nieznajomość wszystkich rodzajów rehabilitacji i kojarzenie jej wyłącznie z typowymi ćwiczeniami ruchowymi. Taki zagubiony Pacjent nawet nie wie, że traci cenne sekundy, które wpływają na jego rokowania na przyszłość.
Chcemy częściowo wypełnić tę lukę. W przeprowadzonym wywiadzie staraliśmy się poruszać podstawowe kwestie dotyczące schorzeń kolan, a także o przygotowaniu do operacji oraz rehabilitacji. Zapoznanie się z wywiadem pozwoli oswoić lęk przed operacją oraz uświadomi, że problemy z kolanami, biodrami czy kręgosłupem to nie musi być wyrok. Doktor porusza między innymi kwestię najpopularniejszych zabiegów oferowanych w ramach fizykoterapii, a więc można dowiedzieć się czegoś o możliwościach rehabilitacyjnych. Tak naprawdę wykrycie problemu z kolanami to dopiero początek drogi Pacjenta do zdrowia, w połowie której nierzadko czeka operacja, w tym endoprotezoplastyka. Warto wiedzieć, jak się do takiego zabiegu operacyjnego przygotować, a przede wszystkim, jak postępować po operacji oraz gdzie się zgłosić. Zależy nam na tym, aby Pacjent po operacji nie miał poczucia osamotnienia i zagubienia, ale wiedział, gdzie i jaką pomoc może otrzymać.
Zwyrodnienia stawów i inne schorzenia narządów ruchu, które prowadzą do bólu i kłopotów z poruszaniem się nie są przyjemnym przeżyciem, ale nie koniecznie muszą oznaczać wyrok dla Pacjenta. Jeszcze raz zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, w którym staraliśmy się poruszyć ważne dla każdego chorego kwestie.